SRC 5 Belgesi

SRC 5 belgesi almak için en az ilkokul mezunu olma şartı vardır. SRC 5 belgesine başvuru yapabilmek için ise SRC 3 veya SRC 4 belgelerinden birine sahip olmak gerekir. Ayrıca tehlikeli madde taşırken kullanılacak aracın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olma şartı vardır. Tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücülerin, ilgili mevzuatın sürücüler için zorunlu kıldığı eğitimi aldığını gösteren belgeye sahip olmaları zorunludur. Uluslararası taşımalarda çalışacak  sürücülerin, silah, uyuşturucu, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyet bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı bu belge için de zorunludur.

SRC 5 belgesi almak için de en az ilkokul mezunu olma şartı vardır. Aynı zamanda tehlikeli madde taşırken kullanılacak araçların niteliğine göre sürücü belgesine sahip olma şartı vardır. Tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücülerin, ilgili mevzuatın sürücüler için zorunlu kıldığı eğitimi aldığını gösteren belgeye sahip olmaları da gerekmektedir. Tehlikeli madde taşımacılığında çalışacak sürücülerin, 63 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

Src 5 Belgesi alabilmek için Src 3 veya SRC 4 belgesine sahip olmak gerekmektedir.

SRC Kanun Hükmü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

2 Adet Biyometrik Fotoğraf
Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
Diploma ve Sabıka Kaydı
SRC 3 veya 4 Belge fotokopisi
SRC Sınav Tarihleri Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenir. Eğitimlerini tamamlayan tüm adaylar sınava girebilir.
SRC Fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.