SRC 4 Belgesi

Eşya kargo taşımacılığının yurt içinde yapılacak olması durumunda söz konusu ticari taşıt sürücüleri SRC 4 belgesi alarak zorunlu mesleki yeterlilik belgesine sahip olurlar. SRC 1 ve SRC 2 belgelerinde olduğu gibi aynı şekilde SRC 3 belgesi alan ticari taşıt sürücüsü de SRC 4 belgesi almış sayılmaktadır ve SRC 3′e sahip olanlar açısından ayrıca SRC 4 belgesi alma gereği yoktur. SRC 4 belgesi bulunan sürücüler de tır, kamyon, pikap, panelvan ve kamyonet gibi yük taşıyan araçları kullanabilirler.

SRC4 Yurtiçi eşya kargo taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesidir.

SRC4 Belgesi için de SRC3 belgesi için aranan şartlar geçerlidir. Eğitim sürecinde alınan dersler de 1-2 ders dışında aynıdır. Eğitim süresi toplam 28 saattir. Derslere katılım zorunludur. Src 4 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler yurt içinde yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapabilmektedir. Src 4 belgesi alan sürücüler şehirler arası yük taşıyabileceği gibi şehir içinde de yük taşırlar. Src 4 belgesi almak için 4 günlük eğitime katılmak zorunludur.

SRC3 belgesi bulunan sürücüler SRC4 belgesini de almış sayılmaktadırlar.

Src 4 Belgesi İle Kullanılan Araçlar;

  • SRC4 belgesi bulunan sürücüler de tır, kamyon, pikap, panelvan ve kamyonet gibi yük taşıyan araçları kullanabilirler.
  • Src 4 belgesi almak için 18 doldurmak, 63 yaşından gün almama şartı aranır.
  • Src 4 mesleki yeterlilik belgesi almak için en az ilkokul mezunu olmak yeterli olup 19 yaşından gün almak gereklidir. B-E-C-D ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir.

SRC Kanun Hükmü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

2 Adet Biyometrik Fotoğraf
Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
Diploma ve Sabıka Kaydı
SRC Sınav Tarihleri Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenir. Eğitimlerini tamamlayan tüm adaylar sınava girebilir.
SRC Fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.