SRC 3 Belgesi

Uluslararası eşya kargo taşımacılığı yapacak sürücülerin zorunlu olarak alması gereken belgeye SRC 3 belgesi denir. SRC 3 belgesini alan kişi SRC 4 belgesini de almış sayılmaktadır.  SRC 3 Belgesini almak için en az ilkokul mezunu olmak gerekli olup B-E-C-D ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir. Uluslararası taşımalarda çalışacak sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı SRC3 belgesi almak için aranmaktadır.

SRC3 belgesi sınav öncesi eğitiminde güvenli sürüş teknikleri, araç bilgisi ve ekonomik araç kullanımı, harita bilgisi ve ilk yardım eğitimi gibi dersleri de içinde kapsayan çeşitli dersler verilmektedir. Söz konusu eğitim sonunda girilen sınavda SRC3 belgesi almaya hak kazanan sürücüler tır, kamyon, panelvan, pikap, kamyonet vb. yük taşıyan araçları kullanabilmektedirler.

SRC3 Uluslararası eşya kargo taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken Mesleki yeterlilik belgesidir.

B-C-E-D ehliyetlerden birine sahip olmak gerekmektedir. Eğitim süresi toplam 32 saat sürmektedir. Derslere katılım zorunludur. Eğitim sonunda girilen sınavda SRC3 belgesi almaya hak kazanan sürücüler tır, kamyon, panelvan, pikap, kamyonet vb. yük taşıyan araçları kullanabilmektedirler. Src 3 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler yurt dışında yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapabilirler.

  • Src 3 belgesi alan sürücüler Uluslararasında yük taşıyabileceği gibi yurt içinde de yük taşıyabilirler.
  • Src 3 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler Src 4 belgesini almış sayılmaktadırlar.

Src 3 Belgesi İle Kullanılan Araçlar

  • Tır, Kamyon, panelvan, pikap, kamyonet vb. yük taşıyan araçları kullanabilirler.
  • Src 3 belgesi almak için 18 doldurmak, 63 yaşından gün almama şartı aranır.

SRC Kanun Hükmü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

2 Adet Biyometrik Fotoğraf
Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
Diploma ve Sabıka Kaydı
SRC Sınav Tarihleri Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenir. Eğitimlerini tamamlayan tüm adaylar sınava girebilir.
SRC Fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.