Ehliyet Fiyatları

Güncel Ehliyet Fiyatlarımız ve Kampanyalarımız Hakkında Bilgi Alabilmek İçin Lütfen Bizimle İrtibata Geçiniz

(Diyarbakır Ehliyet Fiyatları)
Diyarbakır Sürücü Kursları 2022 Ehliyet Fiyatları

 • A1 Motosiklet Ehliyet Fiyatı – 1.500 ₺
 • A2 Motosiklet Ehliyet Fiyatı – 1.500 ₺
 • +A2 Ehliyet Fiyatı – 1.500 ₺ 
 • A Motosiklet Ehliyet Fiyatı – 1.750 ₺
 • +A Ehliyet Fiyatı2.000 ₺
 • B Otomobil Ehliyet Fiyatı – 2.500 ₺
 • B Otomatik Otomobil Ehliyet Fiyatı – 2.500 ₺
 • D1 Sınıfı Minübüs Ehliyet Fiyatı – 2.000 ₺
 • D Sınıfı Otobüs Ehliyet Fiyatı – 2.000 ₺
 • C Sınıfı Kamyon Ehliyet Fiyatı – 2.000 ₺
 • CE Sınıfı Çekici Tır Ehliyet Fiyatı – 2.000 ₺

2022 Yılına ait Sürücü Kursu Ehliyet Harçları ve Devlet Giderleri

A1 / A2 / A Sınıfı Ehliyet Harcı – 715,40 ₺
B / B Otomatik Ehliyet Harcı – 1.461,90 ₺
F / H Sınıfı Ehliyet Harcı – 715,40 ₺
Diğer Ehliyet Sınıf Harçları – 2.208,70 ₺

Yazılı Sınav Harcı : 130 TL
Direksiyon Sınav Harcı : 160 TL

2. Direksiyon Sınav Ücreti : 450 TL

Özel Direksiyon Dersi Ücreti :  200 TL

2022 Yılına ait Diyarbakır Ehliyet Fiyatları, Ehliyet Harçları ve tüm devlet giderleri yukarıda belirtildiği gibidir. Diyarbakır ehliyet fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilmek için kursumuz ile irtibata geçebilirsiniz.

Sürücü belgesi harç ücretleri ve kart bedelleri Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bankası şubelerinden yatırılmaktadır. Nüfus müdürlüğü elden para almamaktadır. 

Sürücü Kursu ve Ehliyet Fiyatları Hakkında Bilgilendirme

Diyarbakır Sürücü Kursu Fiyatları 2022

Sürücü kursu Ehliyet Fiyatlarını her ilde oluşturulan fiyat tespit komisyonları belirlemektedir. Dolayısıyla her ilde Ehliyet Fiyatları farklıdır. Ancak bazı sürücü kursları e sınav ücreti, direksiyon sınav ücreti gibi kalemlerde kursiyerlerden fazla para alma yoluna gidebilmektedir.

Sürücü kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Sürücü kursu seçimi kayıt olduktan sonra başınızın ağrımaması ve sınavı başarı ile geçmeniz açısından son derece önemli bir konudur. Aşağıda yazdığımız hususlara dikkat etmeniz durumunda cebiniz yanmadan ve başınız ağrımadan ehliyetinizi alacaksınız.

Kayıt esnasında e sınav ücreti için sizden ne kadar istediklerini sorun. Bazı sürücü kursları fazla para talep edebiliyor. 2022 e sınav ücreti 130 TL’dir.

E sınava sınav kayıt dönemini geçirmediğiniz sürece 4 defa girme hakkınız vardır ve her girişte sınav ücreti 2022 yılı için 130 lira dır. fazla ücret ödemeyin sınav ücretini yukarıda belirtilen bankamatiklerde kendinizde yatırabilirsiniz. sınavdan 4 kez kalmanız veya zamanında girmediğiniz durumlarda dosyanız kapanır ve kursa yeniden kayıt olmak zorunda kalırsınız.

Direksiyon sınavına ilk girişte ve kaldığınızda ne kadar ücret ödeyeceğinizi sorun. Direksiyon Sınavına 2022 yılı için ilk giriş direksiyon sınav ücreti 160 TL’dir. Kalmanız durumunda tekrar sınava girebilmek için 2 saat direksiyon eğitimi alır ve tekrar sınav ücreti ödersiniz. Bu da 450 TL civarındadır.

Kaç saat direksiyon eğitimi alacağınızı sorun. Yönetmelikte 14 ders saati zorunlu eğitim verilmesi gerekiyor.

Fazladan direksiyon dersi alıp alamayacağınızı ve eğer alabiliyorsanız saat başı ne kadar ödeyecek olduğunuzu sorun.

Direksiyon sınavından 4 kez kalırsanız ödeyeceğiniz ücreti sorun. Direksiyon sınavından 4 kez kalanlar tekrar e sınava girmeden ikinci bir 4 hak daha kullanabilirler bu durumda direksiyon eğitimini baştan almak zorundadır, aynı zamanda isterlerse Manuel araçtan Otomatik araca geçiş hakları da vardır.

Direksiyon sınavına direksiyon eğitimi aldığınız araçla girip girmediğinizi sorun.

Kurstan dosyanızı alırken herhangi bir ücret talep edip etmediklerini sorun.

Ehliyet kart ücreti ve vergiler

Ehliyet kart ücreti bütün ehliyet sınıflarında aynıdır. 2022 yılı belirlenmiş tutar 345 TL’dir. Yeni ehliyet çıkarırken, ehliyetinizi kaybettiğinizde yada yenilemek istediğinizde ehliyet kart ücretini yeniden ödersiniz. Ehliyet sınıflarına göre Ehliyet vergi ve harçları yukarıda belirtilmiştir

Ehliyet e-sınav ücreti

Bütün ehliyet sınıfları aynı sınava girdiği için ehliyet sınav ücreti bütün sınıflarda aynıdır ve 2022 yılı için 130 TL olarak belirlenmiştir. Ehliyet sınav ücretini sürücü kursuna verebileceğiniz gibi online olarak veya banka atm lerinden kendiniz de yatırabilirsiniz.

Otobüs, kamyon ve tır ehliyeti alacaklar ile A1-A2-A sınıfı ehliyet alacak olanlar B sınıfı ehliyet alırken ehliyet sınavına girdiği için tekrar elektronik sınava girmez. Yalnızca direksiyon sınavına girerler.

Direksiyon sınav ücreti

Direksiyon sınav ücreti bütün ehliyet sınıflarında aynıdır ve 2022 yılında 160 TL olarak belirlenmiştir. Direksiyon sınav ücretlerinin tahsilatını sürücü kursları yapmakta olup, ücretlerini Milli Eğitimin belirlediği hesaba Sürücü Kursları toplu olarak yatırmaktadır. Direksiyon sınavından kalmanız durumunda sürücü kursundan 2 saat direksiyon eğitimi almanız zorunludur. Sürücü kursuna 2. girişte 160 TL + 2 saatlik direksiyon ders ücretini ödersiniz.

Yorum Yap