Ulaştırma Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Siz merak ettiklerinizi sordunuz, bizde hepsini cevapladık. Merak ettiğiniz soruları bizlere sorabileceğinizi unutmayın.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında Yolcu veya Yük Taşımacılığı alanında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin faaliyet alanlarına uygun olarak SRC Belgesi alması zorunlu olan belgedir.
SRC kelimesi Sürücü kelimesinin ünsüz harfleridir. Yani SRC Kelimesi de sürücü anlamına gelmektedir. SRC Belgesi Nedir? sayfamızda SRC ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Kaç çeşit SRC Belgesi sorusu sürekli sorulan sorulardandır. SRC Belgesi alacaksınız ama faaliyet alanınıza göre hangisini almanız gerektiğini bilmelisiniz öncelikle... 5(beş) çeşit SRC Belgesi bulunmaktadır. Bunlar;

SRC 1 Belgesi ; Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapacak sürücüler için
SRC 2 Belgesi ; Yurt içi Yolcu Taşımacılığı yapacak sürücüler için
SRC 3 Belgesi ; Uluslararası Yük Taşımacılığı yapacak sürücüler için
SRC 4 Belgesi ; Yurt içi Yük Taşımacılığı yapacak sürücüler için
SRC 5 Belgesi ; Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapacak sürücüler için
verilecek SRC Belge türleridir.
SRC Belgesine sahip olmanın iki farklı yolu bulunmaktadır. SRC Belgesine sahip olmanın iki farklı yolu bulunmaktadır.
Sınavsız SRC Belgesi; eğer 25.02.2003 öncesi ehliyet belgesine sahip iseniz Sınavsız SRC Belgesi alabiliyorsunuz.

Diğer bir yöntem ise normal kayıt, eğitim ve sınav üçlüsünden oluşuyor. Başarılı olmanız durumunda SRC Belgesi alabiliyorsunuz.

Detaylı bilgi için SRC Belgesi Nasıl Alınır? yazımızı okuyabilirsiniz.
Sınavsız SRC Belgesi alabilmeniz için ilk şartın 25.02.2003 tarihinden önce ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Şartı tamamlamanız durumunda SRC Merkezimizden gün içerisinde belgenizi alabiliyorsunuz.
SRC Belgesi Sınavları, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılmakta ve toplamda 40 yazılı soru sorulmaktadır. 1 veya 3 adet uygulama sorusu da sorulacaktır.
SRC Belgesi Sınavından başarılı olmak için sorulan 40 soru üzerinden 28 doğru yapmanız gerekmektedir. 70 puan ve üzeri SRC Belgesi almaya hak kazanacaktır.
SRC Belgelerin de diğer belge türleri gibi herhangi bir sınırlandırma yoktur. SRC Belgesi dışında alacağınız diğer belge türlerinde 5(beş) yıllık periyodlarda yenilemeler tabi tutulur.
SRC Belgesi için üst yaş sınırı 66, büyük otobüs kullanacaklar için alt yaş sınırı 26'dır. SRC Belgesi almak için alt yaş sınırını doldurma şartı aranmamaktadır.
Sadece ehliyetinizi olması SRC Belgesi almanıza yeterlidir. SRC Belgesinde ehliyet şartı aranmamaktadır.
SRC Belgesi Dersleri, SRC Merkezi tarafından belirlenir. Belirlenen derslere 1/5 oranında devamsızlık hakkınız bulunmaktadır. Tüm ders ve eğitimlere katılmak zorundasınız.
SRC Belgesi Sınavı artık Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş Mesleki Yeterlilik Kurslarından alınan kayıt, eğitimler sonucunda yapılmaktadır. Bir SRC Merkezine kayıt olduğunuz taktirde o dönemin devamındaki ilk SRC Sınavına girebilirsiniz.
SRC Belgesi Sınavları, 2017 yılı itibari ile Milli Eğitim Bakanlığına geçti. Ulaştırma Bakanlığında iken senede 4 veya 5 kere SRC Belgesi Sınavına tabi tutulurlardı. Milli Eğitim Bakanlığı her ay bir sınav yapmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüklerince gelen talepler doğrultusunda SRC Belgesi Sınavları azaltılabilir veya çoğaltılabilir.
SRC Belgesi Başvuruları genellikle ayın 1 ila 15 tarihleri arasında yapılmaktadır. Yani ayın ilk iki haftası diyebiliriz.
SRC Belgesi dersleriniz kayıt olduğunuz haftanın devamında ki hafta sınava kadar belirlenir. Genel uygunluk durumuna göre hafta içi akşam veya hafta sonu dersleri uygulanır. Bu durum bir yönetmelik değil, SRC Merkezinizin vereceği kararlar doğrultusunda planlanır.
SRC Belgesi Sınav Tarihleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince talep doğrultusunda belirlenir. Genellikle kayıt olduğunuz ayın devamında ki ayın ilk iki haftasıdır.
SRC Belgesi almak için mezuniyet şartı aranmamakta, bunun için ilkokul mezunu da olabilirsiniz. İlkokul mezunu SRC Belgesi alabilir.
Ekip olarak SRC Belgesini alabilirsiniz. Mevcut dönem kontejyanına göre belirtilen aralıklarda kayıt olabilir ve SRC Belgesini alabilirsiniz. Ekip olarak sizlere SRC Eğitimi, SRC Merkezi tarafından düzenlenebilir.
Ticari olarak yolcu veya yük taşımacılığı yapan bir firmada ticari araç kullanan bir şoför iseniz SRC Belgenizin olmadığı durumlarda hem araç kullanan sürücüye hemde aracın sahibi firmaya cezai işlem uygulanmaktadır. Sürücüye 366 TL, Araç Sahibine 732 TL, SRC'siz araç kullanmanın toplamda 1098 TL cezai işlem uygulanmaktadır.
İstanbul'un En İyi SRC Kursu olarak bilinen Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze, Darıca, Dilovası bölgelerinde SRC Belgesi hizmeti veren Denge SRC Kursu Tuzla bölgesinde faaliyet göstermektedir.
SRC Belgesi almak için SRC Eğitimlerine katılım göstermek zorundasınız. Denge SRC Kursu olarak Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze, Dilovası, Darıca, Çayırova bölgelerine hizmet vermekteyiz.
Araçlarınız ticari sınıfta değerlendirilir. Araçlarınız hususi araç olarak da geçiyor olabilir. Hususi araçların rutin polis çevirmelerinde eğer yük taşımacılığına veya yolcu taşımacılığına dair bir durum yok ise sizlerden SRC Belgesi istenilmeyecektir. Fakat yük taşıma durumlarında hususi de olsa sizlerden SRC 4 Belgesi talep edilecektir. Şirketinize kayıtlı bu tip Doblo, Fiorino, Caddy ve Kango vb. araçlarınız var ise kullanacak kişide SRC Belgesi olması zorunludur.
SRC 2 Belgesi ile yurt içinde yolcu taşımacılığı yapabilir, SRC 4 Belgesi ile de yurt içinde yük taşımacılığı faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yurt içi belgeler olduğu için SRC 2 Belgesine sahip yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin uluslararası çalışmalar yapabilmeleri için SRC 1 Belgesini, SRC 4 Belgesine sahip yük taşımacılığı yapan sürücülerin uluslararası çalışmalar yapabilmeleri için SRC 3 Belgesini almaları gerekmektedir.
SRC Belgesi Sınavına giren adaylar için sınav sonuçları 3 - 4 gün içerisinde açıklanır.
Evet iki belge türüde aynı anlamlara gelmektedir.
SRC 5 Belgesi - ADR Belgesi için muafiyet söz konusu değildir. Muafiyetli SRC 5 Belgesi Alamazsınız.
Evet, Bakanlığa dilekçe ile SRC 5 Belgesi değişikliği yapabilirsiniz.
Öncelikle SRC 3 Belgesi veya SRC 4 Belgesine sahip olmanız gerekmektedir.
Evet, alacağınız SRC 5 Belgesi uluslararası olarak da kullanabilirsiniz.
SRC 5 Belgesi alırken ehliyet sınıfınızın çok önemi yoktur. Ehliyetinizin olması yeterlidir.
SRC Belgesi alacak sürücülerin bağlı oldukları SRC Merkezleri sınav tarihleri ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşacaktır. SRC Belgesi Sınav Tarihleri, İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenir.
Yük taşımacılığı yapacaklar için SRC 3 Belgesi ve SRC 4 Belgesi gerekmektedir. Çalışma alanınıza göre yani Uluslararası mı ? Yurt içi mi ? gibi farklılıklar göstermektedir.
Evet, ehliyet aldığınız tarih tam olarak 25.02.2003 tarihinden önce ise Sınavsız SRC Belgesi alabilirsiniz.
Bir dönem içerisinde sadece bir tane SRC Belgesi alabilirsiniz.
ODY Belgesi, yetki belgelerine sahip yurtiçinde veya uluslararası, yolcu veya yük taşımacılığı yapan firmalarda bulunan Orta Düzey Yöneticileri alması zorunlu belgedir. ODY Belgesi almayan işletmeler için cezai işlemler uygulanmaktadır.
ODY Açılımı Orta Düzey Yönetici olarak geçmektedir. Orta Düzey Yönetici, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren bir gerçek veya tüzel kişiliğin veya buna ait bağımsız bir birimin taşımacılık faaliyetlerini sürekli ve etkin bir şekilde sevk ve idare eden müdür/idareci, şef, uzman, operasyon yöneticisi, operatör ve benzeri ünvanlarla çalışan kişilere denir.
Kaç çeşit ODY Belgesi sorusu sürekli sorulan sorulardandır. ODY Belgesi alacaksınız ama faaliyet alanınıza göre hangisini almanız gerektiğini bilmelisiniz öncelikle... 4(dört) çeşit ODY Belgesi bulunmaktadır. Bunlar;

ODY 1 Belgesi ; Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Orta Düzey Yöneticiler için
ODY 2 Belgesi ; Yurt içi Yolcu Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Orta Düzey Yöneticiler için
ODY 3 Belgesi ; Uluslararası Yük Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Orta Düzey Yöneticiler için
ODY 4 Belgesi ; Yurt içi Yük Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Orta Düzey Yöneticiler için
verilecek ODY Belge türleridir.
ODY Belgesine sahip olmanın iki farklı yolu bulunmaktadır.

Sınavsız ODY Belgesi; eğer 25.02.2006 önce geri dönük 3(üç) yıl Orta Düzey Yönetici olarak yetki belgelerine sahip bir firmada çalışmış olmanız ve bu durumu SGK dökümü gibi belgelerle ibraz etmeniz gerekmektedir.

Diğer bir yöntem ise normal kayıt, eğitim ve sınav üçlüsünden oluşuyor. Başarılı olmanız durumunda ODY Belgesi alabiliyorsunuz.

Detaylı bilgi için ODY Belgesi Nasıl Alınır? yazımızı okuyabilirsiniz.
Sınavsız ODY Belgesi alabilmeniz için 25.02.2006 tarihinden önce geriye dönük 3(üç) yıl Orta Düzey Yönetici olarak yetki belgelerine sahip bir firmada görev yapmış olmanız gerekmektedir. Bu durumu ise SGK dökümü, sicil gazetesi gibi belgelerle ibraz etmeniz gerekmektedir.
ODY Belgesi Sınavları, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılmakta ve toplamda 40 yazılı soru sorulmaktadır. 1 veya 3 adet uygulama sorusu da sorulacaktır.
ODY Belgesi Sınavından başarılı olmak için sorulan 40 soru üzerinden 28 doğru yapmanız gerekmektedir. 70 puan ve üzeri ODY Belgesi almaya hak kazanacaktır.
ODY Belgelerin de diğer belge türleri gibi herhangi bir sınırlandırma yoktur.
ODY Belgesi Dersleri, ODY Merkezi tarafından belirlenir. Belirlenen derslere 1/5 oranında devamsızlık hakkınız bulunmaktadır. Tüm ders ve eğitimlere katılmak zorundasınız.
ODY Belgesi Sınavı artık Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş Mesleki Yeterlilik Kurslarından alınan kayıt, eğitimler sonucunda yapılmaktadır. Bir ODY Merkezine kayıt olduğunuz taktirde o dönemin devamındaki ilk ODY Sınavına girebilirsiniz.
ODY Belgesi Sınavları, 2017 yılı itibari ile Milli Eğitim Bakanlığına geçti. Ulaştırma Bakanlığında iken senede 4 veya 5 kere ODY Belgesi Sınavına tabi tutulurlardı. Milli Eğitim Bakanlığı her ay bir sınav yapmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüklerince gelen talepler doğrultusunda ODY Belgesi Sınavları azaltılabilir veya çoğaltılabilir.
ODY Belgesi Başvuruları genellikle ayın 1 ila 15 tarihleri arasında yapılmaktadır. Yani ayın ilk iki haftası diyebiliriz.
ODY Belgesi dersleriniz kayıt olduğunuz haftanın devamında ki hafta sınava kadar belirlenir. Genel uygunluk durumuna göre hafta içi akşam veya hafta sonu dersleri uygulanır. Bu durum bir yönetmelik değil, ODY Merkezinizin vereceği kararlar doğrultusunda planlanır.
ODY Belgesi Sınav Tarihleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince talep doğrultusunda belirlenir. Genellikle kayıt olduğunuz ayın devamında ki ayın ilk iki haftasıdır.
ODY Belgesi almak için mezuniyet şartı aranmamakta, bunun için ilkokul mezunu da olabilirsiniz. İlkokul mezunu ODY Belgesi alabilir.
Ekip olarak ODY Belgesini alabilirsiniz. Mevcut dönem kontejyanına göre belirtilen aralıklarda kayıt olabilir ve ODY Belgesini alabilirsiniz. Ekip olarak sizlere ODY Eğitimi, ODY Merkezi tarafından düzenlenebilir.
ODY Belgesi istihdam etmeyen firmalar için cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu cezai işlemler maddi olabildiği gibi "Geçici Durdurma" da uygulanabilmektedir. Bu konu ile ilgili yazmış olduğumuz istihdam zorunluluğu olan firmalar yazımızda tüm detaylara ulaşabilirsiniz.
İstanbul'un En İyi ODY Kursu olarak bilinen Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze, Darıca, Dilovası bölgelerinde ODY Belgesi hizmeti veren Denge ODY Kursu Tuzla bölgesinde faaliyet göstermektedir.
ODY Belgesi almak için ODY Eğitimlerine katılım göstermek zorundasınız. Denge ODY Kursu olarak Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze, Dilovası, Darıca, Çayırova bölgelerine hizmet vermekteyiz.
ODY Belgesi alacak sürücülerin bağlı oldukları ODY Merkezleri sınav tarihleri ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşacaktır. ODY Belgesi Sınav Tarihleri, İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenir.
ÜDY Belgesi, yetki belgelerine sahip yurtiçinde veya uluslararası, yolcu veya yük taşımacılığı yapan firmalarda bulunan Üst Düzey Yöneticileri alması zorunlu belgedir. ÜDY Belgesi almayan işletmeler için cezai işlemler uygulanmaktadır.
ÜDY Açılımı Üst Düzey Yönetici olarak geçmektedir. Üst Düzey Yönetici, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet göstermekte olan bir gerçek veya tüzel kişiliği temsil ve ilzam ederek ve bunların tamamını fiilen sevk ve idare ederek sürekli ve etkin bir şekilde yöneten yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyeleri, genel müdür, genel koordinatör, genel sekreter ve benzeri pozisyonda veya bu unvanlarla çalışan kişilere denir.
Kaç çeşit ÜDY Belgesi sorusu sürekli sorulan sorulardandır. ÜDY Belgesi alacaksınız ama faaliyet alanınıza göre hangisini almanız gerektiğini bilmelisiniz öncelikle... 4(dört) çeşit ÜDY Belgesi bulunmaktadır. Bunlar;

ÜDY 1 Belgesi ; Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Üst Düzey Yöneticiler için
ÜDY 2 Belgesi ; Yurt içi Yolcu Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Üst Düzey Yöneticiler için
ÜDY 3 Belgesi ; Uluslararası Yük Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Üst Düzey Yöneticiler için
ÜDY 4 Belgesi ; Yurt içi Yük Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Üst Düzey Yöneticiler için
verilecek ÜDY Belge türleridir.
ÜDY Belgesine sahip olmanın iki farklı yolu bulunmaktadır.

Sınavsız ÜDY Belgesi; eğer 25.02.2006 önce geri dönük 3(üç) yıl Üst Düzey Yönetici olarak yetki belgelerine sahip bir firmada çalışmış olmanız ve bu durumu SGK dökümü gibi belgelerle ibraz etmeniz gerekmektedir.

Diğer bir yöntem ise normal kayıt, eğitim ve sınav üçlüsünden oluşuyor. Başarılı olmanız durumunda ÜDY Belgesi alabiliyorsunuz.

Detaylı bilgi için ÜDY Belgesi Nasıl Alınır? yazımızı okuyabilirsiniz.
Sınavsız ÜDY Belgesi alabilmeniz için 25.02.2006 tarihinden önce geriye dönük 3(üç) yıl Üst Düzey Yönetici olarak yetki belgelerine sahip bir firmada görev yapmış olmanız gerekmektedir. Bu durumu ise SGK dökümü, sicil gazetesi gibi belgelerle ibraz etmeniz gerekmektedir.
ÜDY Belgesi Sınavları, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılmakta ve toplamda 40 yazılı soru sorulmaktadır. 1 veya 3 adet uygulama sorusu da sorulacaktır.
ÜDY Belgesi Sınavından başarılı olmak için sorulan 40 soru üzerinden 28 doğru yapmanız gerekmektedir. 70 puan ve üzeri ÜDY Belgesi almaya hak kazanacaktır.
ÜDY Belgelerin de diğer belge türleri gibi herhangi bir sınırlandırma yoktur.
ÜDY Belgesi Dersleri, ÜDY Merkezi tarafından belirlenir. Belirlenen derslere 1/5 oranında devamsızlık hakkınız bulunmaktadır. Tüm ders ve eğitimlere katılmak zorundasınız.
ÜDY Belgesi Sınavı artık Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş Mesleki Yeterlilik Kurslarından alınan kayıt, eğitimler sonucunda yapılmaktadır. Bir ÜDY Merkezine kayıt olduğunuz taktirde o dönemin devamındaki ilk ÜDY Sınavına girebilirsiniz.
ÜDY Belgesi Sınavları, 2017 yılı itibari ile Milli Eğitim Bakanlığına geçti. Ulaştırma Bakanlığında iken senede 4 veya 5 kere ÜDY Belgesi Sınavına tabi tutulurlardı. Milli Eğitim Bakanlığı her ay bir sınav yapmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüklerince gelen talepler doğrultusunda ÜDY Belgesi Sınavları azaltılabilir veya çoğaltılabilir.
ÜDY Belgesi Başvuruları genellikle ayın 1 ila 15 tarihleri arasında yapılmaktadır. Yani ayın ilk iki haftası diyebiliriz.
ÜDY Belgesi dersleriniz kayıt olduğunuz haftanın devamında ki hafta sınava kadar belirlenir. Genel uygunluk durumuna göre hafta içi akşam veya hafta sonu dersleri uygulanır. Bu durum bir yönetmelik değil, ÜDY Merkezinizin vereceği kararlar doğrultusunda planlanır.
ÜDY Belgesi Sınav Tarihleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince talep doğrultusunda belirlenir. Genellikle kayıt olduğunuz ayın devamında ki ayın ilk iki haftasıdır.
ÜDY Belgesi almak için mezuniyet şartı aranmamakta, bunun için ilkokul mezunu da olabilirsiniz. İlkokul mezunu ÜDY Belgesi alabilir.
Ekip olarak ÜDY Belgesini alabilirsiniz. Mevcut dönem kontejyanına göre belirtilen aralıklarda kayıt olabilir ve ÜDY Belgesini alabilirsiniz. Ekip olarak sizlere ÜDY Eğitimi, ÜDY Merkezi tarafından düzenlenebilir.
ÜDY Belgesi istihdam etmeyen firmalar için cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu cezai işlemler maddi olabildiği gibi "Geçici Durdurma" da uygulanabilmektedir. Bu konu ile ilgili yazmış olduğumuz istihdam zorunluluğu olan firmalar yazımızda tüm detaylara ulaşabilirsiniz.
İstanbul'un En İyi ÜDY Kursu olarak bilinen Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze, Darıca, Dilovası bölgelerinde ÜDY Belgesi hizmeti veren Denge ÜDY Kursu Tuzla bölgesinde faaliyet göstermektedir.
ÜDY Belgesi almak için ÜDY Eğitimlerine katılım göstermek zorundasınız. Denge ÜDY Kursu olarak Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze, Dilovası, Darıca, Çayırova bölgelerine hizmet vermekteyiz.
ÜDY Belgesi alacak sürücülerin bağlı oldukları ÜDY Merkezleri sınav tarihleri ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşacaktır. ÜDY Belgesi Sınav Tarihleri, İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenir.
SRC Belgesi Ücretleri alacağınız belgenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Yeni yıla ait tüm SRC Belgesi Fiyatlarını yazdık. SRC Belgesi Fiyatları sayfamızdan tüm detaylarına erişebilirsiniz.
ODY Belgesi Ücretleri alacağınız belgenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Yeni yıla ait tüm ODY Belgesi Fiyatlarını yazdık. ODY Belgesi Fiyatları sayfamızdan tüm detaylarına erişebilirsiniz
ÜDY Belgesi Ücretleri alacağınız belgenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Yeni yıla ait tüm ÜDY Belgesi Fiyatlarını yazdık. ÜDY Belgesi Fiyatları sayfamızdan tüm detaylarına erişebilirsiniz.

Merak ettiğiniz soruları bize sorabilirsiniz

Alanında uzman ekibimiz ile sorduğunuz sorulara cevaplıyoruz. Sormuş olduğunuz sorular yoğunluğumuz açısından 1 ila 7 iş günü içerisinde cevaplanır.