Sıkça Sorulan Sorular

 • Kendime en uygun sürücü kursunu ararken nelere dikkat etmeliyim?

  Sürücü Kurslarına kayıt olurken nelere Dikkat etmeniz gerekir?? Doğru kıyaslama ve doğru tercih nasıl yapılır?

  Sürücü Kursuna kayıt olurken özellikle kaç saat Direksiyon Eğitimi alacağınızı öğrendikten sonra bu Direksiyon Eğitimlerinin her bir dersinde kaç dakika bire bir araç kullanarak eğitim alacağınızı sorunuz.

  Unutmayınız ki siz ancak araç kullandıkça korkularınız ve heyecanlarınız azalır, tecrube edinirsiniz. Araç kullanmadığınız süre boşa geçirilmiş zaman ve çöpe atılmış paranız olacaktır. Paranızın tam karşılığı olan Direksiyon dersinin kalitesini ve süresini iyi araştırınız.

  Bir Saat Direksiyon Eğitimi dersi içerisinde 50 dakika bir fiil araç kullanarak eğitim almanız gerekmektedir. En fazla 2 Ders blok ders şeklinde olabilir ve Blok dersler arasında 10 Dakika mola verilmesi gerekir.

  Kayıt yaptırdığınız Sürücü Kursunda yeterli düzeyde Direksiyon Eğitimi almayıp, gireceğiniz Direksiyon Sınavında başarısız olmanız durumunda diğer haklarınızda Direksiyon Sınav ücretiniz 300 lira olacaktır. Dikkat etmeniz gereken konu ise ikinci ve sonraki Direksiyon Sınavı ücretlerinin artmasının nedeni alınacak olan fazla ücret karşılığında Sürücü Kursunun size 2 Saat Direksiyon Dersi vermesi zorunluluğudur. Ödediğiniz fazla ücretin karşılığını mutlaka sürücü kursunuzdan talep ediniz.

  Teorik Sınav Ücreti 100 TL. Sınavda başarısız olunması durumunda Sonraki Teorik Sınav ücretleri de 100 TL dir. Birinci Direksiyon Sınav Ücreti de 130 TL. dir. 2 inci ve sonraki Direksiyon Sınav Ücretleri 300 TL. dir. Sürücü kurslarının bu ücretlerden fazla ücret almaya hakları yoktur.

  Bazı Sürücü Kursları Adaylarından mezun olduktan sonra Ehliyet Dosyalarını teslim ederken Dosya Parası veya değişik isimler altında ücret talep etmektedirler. Bu kesinlikler yasal değildir.
  Yine bize sıkça gelen şikayetlerden biride bazı Sürücü Kursları Dış masrafları kursiyere eksik söyleyerek daha sonra “işte biz bunu eklememiştik, bu dahil değildi” diyerek çeşitli bahaneler ile eksik söyledikleri masrafları daha sonra ortaya çıkarmaktadırlar.

  B Sınıfı Sürücü Belgesinin 2021 Yılı için dış masrafları:

  • Yazılı Sınav Ücreti : 100 TL
  • Direksiyon Sınav Ücreti : 130 TL
  • Ehliyet Vergi Harcı : 820,10 TL
  • Ehliyet Kart ve Vakıf Ücretleri : 270 TL dir.

  Dış masraflar bunlardan eksik veya fazla olamaz. Daha sonra mağdur olmamak için lütfen bunlara Dikkat edip bu tür konuları iyi araştırıp sürücü kurslarına kayıt yaptırınız.

  Daha da iyisi, gelin, yüz yüze görüşelim!

 • Ehliyet sınavlarından başarısız olduğumda kaç kez sınava girebilirim?

  Ehliyet sınavlarında birinci aşama olan Teorik Sınav da(E Sınav) toplam 4 hakkınız bulunmaktadır, Direksiyon Sınavı ise 4+4 hak şeklindedir. Direksiyon sınavında birinci 4 hakkınızda başarısız olmanız durumunda tekrar kurs ücreti ödeyerek ve ödenilen kurs ücretinin karşılığı olarak tekrar direksiyon eğitim alınarak ek 4 direksiyon sınavı hakkı elde edebilirsiniz.

 • Ehliyet sınavında toplam kaç soru sorulur?

  Trafik ve Çevre Bilgisi 23 soru, Araç Tekniği 9 soru,İlk Yardım Bilgisi 12 soru ve Trafik Adabı 6 soru olmak üzere toplam 50 soru sorulur.

 • Ehliyet sınavında toplamda kaç doğru soru çözmem gerekiyor?

  Adayların başarılı olabilmesi için toplam 50 sorudan oluşan yeni müfredat ehliyet sınavından 35 doğruyu cevaplaması ve toplam 70 puan alması gerekmektedir.

 • Ehliyet sınavında yanlış cevaplar doğruları götürür mü?

  Ehliyet sınavında yanlış cevaplar, doğru cevapları etkilemez.

 • Ehliyet sınav süresi ne kadardır?

  Sınav süresi, 45 dakikadır.

 • Esınav 'dan ve direksiyon sınavlarını geçtim bundan sonra ne yapmam gerekiyor?

  Sürücü Kursunuzdan sertifikanızı alıp Nüfus Müdürlüğüne giderek ehliyet belgenizi çıkarabilirsiniz.

 • E-SINAV başarı puan barajı kaçtır?

  Başarı puan barajı  100 üzerinden 70 puandır.

 • Ehliyet e-sınavında toplam kaç soru sorulur?

  E-SINAV Toplam 50 sorudan oluşmaktadır.

 • Ehliyetim var. Başka ehliyet alsam sınava girer miyim?

  Mevcut ehliyet belgesi olanlar E-Sınav’dan muaf tutulurlar. Yeni almak istedikleri ehliyet belgesinin sadece direksiyon sınavlarına girerler.

 • Ehliyet belgesini almadan sürücü sertifikası yeterli olur mu?

  Sertifikanız yeterli olmayacaktır. Ehliyet belgenizi almanız durumunda araç kullanma hakkı size sunulacaktır.

 • E-Sınav ve direksiyon sınavları nerede yapılır?

  Bağlı bulunduğunuz Sürücü Kursu’nuza danışarak E-Sınav’a  giriş belgenizi ve direksiyon sınav güzergahınızı öğrenebilirsiniz.

 • Sürücü olur raporu (Heyet Raporu), sağlık raporu nereden alınır?

  Sağlık ocağı, Aile Hekimlikleri, Devlet hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilir.

 • Direksiyon sınavında komisyon üyeleri kimlerden oluşur?

  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu sınav yeterliliği olan öğretmenlerden oluşmaktadır.

 • Ehliyet derslerin de devamsızlık hakkım var mı?

  Ehliyet derslerine devamsızlık hakkınız mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5’i kadardır.

 • İlkokul mezunları ehliyet alabilir mi?

  Tüm ilkokul mezunları ehliyet belgesi sahibi olabilirler.Ayrıca ilkokul 3 veya 4’cü sınıfa kadar okuyup da okulu bitirmeyenler sonradan Halk eğitim müdürlüklerinden belli bir saat karşılığında alınan eğitim yani ikinci kademe yetişkinler eğitim belgesi de geçerlidir.

 • Stajyer ehliyet nedir?

  Stajyer ehliyet kazanmış olduğunuz ehliyet belgesinin verilen tarih itibari ile 2 (iki) yıl boyunca 75 ceza puanı üzerinden değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Stayjer ehliyet nedir ? bu yazımızdan detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

 • Ehliyet belgesi fiyatları nedir?

  Fiyatlar her sene değişiklik göstermektedir. Ehliyet fiyatları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Ehliyet ne harçları kadardır?

  Fiyatlar her sene değişiklik göstermektedir. Ehliyet fiyatları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Ehliyet sınavını kazandım, Sürücü Kursu'na sertifika parası vermek zorunda mıyım?

  Tüm harç ve gerekli ödemeleri yaptıysanız ekstra bir ücret ödemenize gerek yoktur.

 • Ehliyetim var fakat sağlık sorunu yaşadım engelliyim. H (Engelli) Ehliyeti alabilir miyim?

  Ehliyeti var olup yaşadığı bir hastalık veya kaza sonucu engel durumu görülen sürücüler için hastaneden H (Engelli) Grubu Sürücü Olur sağlık raporunu almaları gerekmektedir. Ehliyet yazılı sınavından muaf olup özel donanımlı engelli araçlar ile tekrar direksiyon sınavına tabi tutulurlar.

 • Ehliyet sınavına girdim ne zaman açıklanır?

  Sınav bittikten sonra sınav salonundan sonuçlarınızı hemen öğrenebilirsiniz.

 • Ehliyetim var. Başka İl veya İlçeden yeni ehliyet alabilir miyim?

  Ehliyet hakkı kazanmış olmanız durumunda Türkiye’nin herhangi bir yerinde harcınızı yatırıp başvuru yaparak ehliyet belgesini alabilirsiniz.

 • Ehliyet almak için kaç yaşında olmalıyım?

  Ehliyet için en az 16 yaşında olmanız gerekmektedir. Ehliyet yaşları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Direksiyon Sınavı’na geç kalırsam ne olur?

  Sınava geç kalmamak için mutlaka en az yarım saat öncesinden sınav yerinde olmanız sizin faydanıza olacaktır. Sınav zamanında sınav yerinde değilseniz sınava giremezsiniz.

 • Direksiyon sınavında kalırsam ödemem gereken ücret nedir?

  Normalde sınava ilk giriş ücretinizi ehliyet fiyatları sayfasındaki harçlar bölümünden detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Eğer sınavdan kalırsanız mecburi 2 ders saati direksiyon telafi eğitimi almanız gerekiyor. Ders saatlik ücretlerini de ehliyet fiyatları sayfamızdan direksiyon eğitim için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini detaylı öğrenebilirsiniz. Ehliyet fiyatları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Direksiyon sınavı puanlaması nasıl olur?

  Puanlama belgesinde renkli puanlama dönemi başlamıştır mavi,kırmızı ve sarı renkler kullanılmaktadır. Kırmızı renkli hatalarda tek seferde. Sarı renkli hatalarda 2 seferde. Mavi renkli hatalarda 5. seferde hata yapılırsa adayın direksiyon sınav sonucuna BAŞARISIZ yazılır.

 • Ehliyet direksiyon sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?

  Sınav günü sonuçlar belli olur. Sınav Sonucunuzu kayıtlı olduğunuz kurstan öğrenebilirsiniz.

 • Direksiyon sınavı ne zaman başlar?

  Direksiyon sınavı 08:20’da başlar 17:10’da biter.

 • Direksiyon sınavı giriş belgemi nereden alabilirim?

  Sınava Giriş belgenizi kayıtlı olduğunuz Sürücü Kursundan alabilirsiniz.

 • Ehliyet Direksiyon sınavı tarihleri ne zaman ?

  Ehliyet Direksiyon sınavı tarihleri değişiklik gösterebilir. Sürücü Kursunu arayarak sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Elektronik sınav sistemine geçildiği için artık sınavlar daha sık yapılmakta, doğru ve detaylı bilgiyi kurs yetkililerinden öğrenebilirsiniz.