İş Makinesi Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Siz merak ettiklerinizi sordunuz, bizde hepsini cevapladık. Merak ettiğiniz soruları bizlere sorabileceğinizi unutmayın.

Vinç Ehliyeti ve Operatörlüğü kendi arasında 3'e ayrılır. Mobil Vinç Operatörü, Kule Vinç Operatörü ve Gezer Köprü Vinç Operatörü şeklindedir.
Mobil Vinç Operatörü, belli bir sürede veya kendi başına, mobil vinçleri kullanarak, çeşitli yüklerin yüklenmesi ve boşaltılması işlemlerini emniyetli ve güvenli bir şekilde yapma bilgi, beceri ve eğitimine sahip Vinç Operatörü belgesi almış kişiler tarafından kullanılabilir.

Kule Vinç Operatörü, Arabalı vinç, portal vinç, çift ve tek kirişli vinç, pergel vinç, yer vinç ve vinç ekipmanları ile birlikte genel vinç ve vinçleri emniyetli ve güvenli bir şekilde kullanma yetkisi Vinç Operatörü belgesi şartı aranmaktadır.

Gezer Köprü Vinç Operatörü, belirli süreler içerisinde köprü vinci kullanılarak her türlü malzemeyi kaldırma, yer değiştirme ve boşaltma işlemlerini emniyetli ve güvenli bir şekilde kullanma yetkisine belgeyi almış kişiler sahiptir.
18 Yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. En az ilkokul mezunu olmak. Sabıka kaydınızın temiz olması ve sağlık raporunuzda herhangi ruhsal ve bedensel sıkıntınızın bulunmayıp sürücülük yapmaya elverişli olmanız gerekmektedir. Forklift için herhangi bir ehliyetinizin olması zorunlu değildir.
Belirli bir süre içinde veya kendi başına çeşitli yüklerin güvenli ve emniyetli bir şekilde yükleme, yer değiştirme ve boşaltma gibi faaliyetlerini yerine getiren, bakım ve onarımlarını yapma bilgi ve becerisine sahip olan kişilerdir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı operatör belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
İş makinası kursuna kayıt olabilmek için; kayıt için sizlerden istenilen evrakları bölgenizde bağlı bulunan iş makinaları ve operatörlük kurslarına gitmeniz gerekmektedir.
Sadece iş makinası operatörlük belgesine sahip ve karayollarında hareket edecek lastik tekerlekli iş makinelerini güvenli ve emniyetli bir şekilde kullanacak kişilerin almak zorunda oldukları belgedir.
İş makinası ehliyeti, iş makinası operatörlüğü ve iş makinası ehliyeti verilen iş makinası kursları tarafından eğitimin ardından verilen ehliyet belgesi ile kullanılacak araçlara iş makinası denir.
Hangi operatörlük belgesine sahip iseniz o iş makinalarını kullanabilirsiniz.
Ehliyet fiyatları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.
Sınavda toplam 50 soru sorulur. Sorular iş makinaları ve motor içeriklidir.
Operatörlük sınavından başarısız olduktan sonra 4 defa, yani toplam 5 sınav hakkınız var.
Trafikte kullanamazsınız. Trafiğe kapalı alanlarda ve fabrika bünyesinde iş makinası kullanabilirsiniz.
Forklift, Fnişer, vinç, Ekskavatörler(excavator),transkavatörler(traxcavator), loderler, skrayper(scraper), kanal kazıcıları ve kepçe gibi tüm iş makinelerini G sınıfı operatörlük belgesi ile kullanabilirsiniz.
Eğer hiç Ehliyetiniz yoksa operatör belgenizi G sınıfı ehliyete dönüştürmek için tekrar trafik ve ilk yardım derslerinden sınava girerek bu sınavdan başarılı olmanız gereklidir.

Merak ettiğiniz soruları bize sorabilirsiniz

Alanında uzman ekibimiz ile sorduğunuz sorulara cevaplıyoruz. Sormuş olduğunuz sorular yoğunluğumuz açısından 1 ila 7 iş günü içerisinde cevaplanır.