Ehliyet Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Siz merak ettiklerinizi sordunuz, bizde hepsini cevapladık. Merak ettiğiniz soruları bizlere sorabileceğinizi unutmayın.

Sürücü belgesi almak için kendinize uygun bir sürücü kursu araştırıp bulduktan sonra, aşağıda yazılı olan evrakları tamamlayıp sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekiyor.
- Nüfus cüzdan fotokopisi
- 3 Adet biometrik fotoğraf
- Diplomanızın fotokopisi
- Aile hekiminizden sağlık raporu
Her ayın 1 ve 10 u arasında sürücü kurslarının dönem kayıtlarının yapıldığı zamanıdır, bu tarihlerden önce evraklarınızı tamamlayıp sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekiyor.
Fiyatlar her sene değişiklik göstermektedir. Ehliyet fiyatları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.
Teorik dersler olarak: Trafik 16, Araç Tekniği 6, İlk Yardım 8 ve Trafik Adabı 4 saat olmak üzere toplam 34 saattir. Direksiyon dersi: 14 Saat akan Trafikte eğitim.
Yazılı sınavda ( E Sınav) 4 hak bulunmaktadır, 4 üncü hakta da başarısız olunması durumunda dosya iptal olur ve yeniden kayıt yapılması gerekir. Direksiyon sınavlarında ise 4+4 şeklinde olup birinci 4 hakkında başarısız olunması durumunda tekrar kurs ücreti karşılığında yazılı sınava girilmeden ikinci 4 üncü hak tanımlanabilir.
Trafik ve Çevre Bilgisi 23 soru, Araç Tekniği 9 soru,İlk Yardım Bilgisi 12 soru ve Trafik Adabı 6 soru olmak üzere toplam 50 soru sorulur.
Adayların başarılı olabilmesi için toplam 50 sorudan oluşan yeni müfredat ehliyet sınavından 35 doğruyu cevaplaması ve toplam 70 puan alması gerekmektedir.
Ehliyet sınavında yanlış cevaplar, doğru cevapları etkilemez.
Sınav süresi, 45 dakikadır.
Sürücü Kursunuzdan sertifikanızı alıp Nüfus Müdürlüğüne giderek ehliyet belgenizi çıkarabilirsiniz.
E-SINAV Toplam 50 sorudan oluşmaktadır.
Mevcut ehliyet belgesi olanlar E-Sınav’dan muaf tutulurlar. Yeni almak istedikleri ehliyet belgesinin sadece direksiyon sınavlarına girerler.
Sertifikanız yeterli olmayacaktır. Ehliyet belgenizi almanız durumunda araç kullanma hakkı size sunulacaktır.
Bağlı bulunduğunuz Sürücü Kursu’nuza danışarak E-Sınav’a giriş belgenizi ve direksiyon sınav güzergahınızı öğrenebilirsiniz.
Sağlık ocağı, Aile Hekimlikleri, Devlet hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilir.
Hayır,Nufüs Müdürlüğünden sürücü belgenizi almadan araç kullanamazsınız.
Hayır, Sürücü kursu sınavlarını Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı Eğitim Teknolojileri (EĞİTEK) düzenler ve yürütür.Sürücü kursunun sınavlarda hiçbir yetki ve yardımı yoktur.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu sınav yeterliliği olan öğretmenlerden oluşmaktadır.
Ehliyet derslerine devamsızlık hakkınız mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5’i kadardır.
Tüm ilkokul mezunları ehliyet belgesi sahibi olabilirler.Ayrıca ilkokul 3 veya 4’cü sınıfa kadar okuyup da okulu bitirmeyenler sonradan Halk eğitim müdürlüklerinden belli bir saat karşılığında alınan eğitim yani ikinci kademe yetişkinler eğitim belgesi de geçerlidir.
Stajyer ehliyet kazanmış olduğunuz ehliyet belgesinin verilen tarih itibari ile 2 (iki) yıl boyunca 75 ceza puanı üzerinden değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Stayjer ehliyet nedir ? bu yazımızdan detaylı bilgiye erişebilirsiniz.
Fiyatlar her sene değişiklik göstermektedir. Ehliyet fiyatları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.
Tüm harç ve gerekli ödemeleri yaptıysanız ekstra bir ücret ödemenize gerek yoktur.
Ehliyeti var olup yaşadığı bir hastalık veya kaza sonucu engel durumu görülen sürücüler için hastaneden H (Engelli) Grubu Sürücü Olur sağlık raporunu almaları gerekmektedir. Almış olduğunuz yeni sağlık raporunuzu Nüfus Müdürlüklerine götürüp mevcut ehliyetinizi Engelli Ehliyete dönüştürebilirsiniz
Sınav bittikten sonra sınav salonundan sonuçlarınızı hemen öğrenebilirsiniz.
Ehliyet hakkı kazanmış olmanız durumunda Türkiye’nin herhangi bir yerinde harcınızı yatırıp başvuru yaparak ehliyet belgesini alabilirsiniz.
Ehliyet için en az 16 yaşında olmanız gerekmektedir. Ehliyet yaşları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.
Sınava geç kalmamak için mutlaka en az yarım saat öncesinden sınav yerinde olmanız sizin faydanıza olacaktır. Sınav zamanında sınav yerinde değilseniz sınava giremezsiniz.
Normalde sınava ilk giriş ücretinizi ehliyet fiyatları sayfasındaki harçlar bölümünden detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Eğer sınavdan kalırsanız mecburi 2 ders saati direksiyon telafi eğitimi almanız gerekiyor. Ders saatlik ücretlerini de ehliyet fiyatları sayfamızdan direksiyon eğitim için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini detaylı öğrenebilirsiniz. Ehliyet fiyatları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.
Puanlama belgesinde renkli puanlama dönemi başlamıştır mavi,kırmızı ve sarı renkler kullanılmaktadır. Kırmızı renkli hatalarda tek seferde. Sarı renkli hatalarda 2 seferde. Mavi renkli hatalarda 5. seferde hata yapılırsa adayın direksiyon sınav sonucuna BAŞARISIZ yazılır.
Sınav günü sonuçlar belli olur. Sınav Sonucunuzu kayıtlı olduğunuz kurstan öğrenebilirsiniz.
Direksiyon sınavı 08:20’da başlar 17:10’da biter.
Sınava Giriş belgenizi kayıtlı olduğunuz Sürücü Kursundan alabilirsiniz.
Ehliyet Direksiyon sınavı tarihleri değişiklik gösterebilir. Sürücü Kursunu arayarak sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Elektronik sınav sistemine geçildiği için artık sınavlar daha sık yapılmakta, doğru ve detaylı bilgiyi kurs yetkililerinden öğrenebilirsiniz.

Merak ettiğiniz soruları bize sorabilirsiniz

Alanında uzman ekibimiz ile sorduğunuz sorulara cevaplıyoruz. Sormuş olduğunuz sorular yoğunluğumuz açısından 1 ila 7 iş günü içerisinde cevaplanır.