Diyarbakır Dikkat Sürücü Kursu olarak Teorik Eğitim sonrası Ehliyet E-Sınav ile başarılı olan adaylarımız için Direksiyon Eğitim süreci başlar. Direksiyon Eğitim sürecimizi 5 Başlıkta sıralamak gerekirse;

1) Araçla tanışma uygulaması yapılır. Oturuş pozisyonları ve koltuk ayarları, aynaya bakış, aynaları doğru okuma ve anlama yöntemleri, sinyaller, direksiyon turları, pedallar, işlev ve görevleri, viteslerin tanıtımı, araç çalıştırma, hareket etme, duruş, yavaşlama şekilleri ve düz ilerlemeler yapılır ve sürücü adayı aracın hareket etmesine alıştırılır. Daha sonra kara yolu kullanımı ve trafikte dolaşım ve trafiğe uyum sağlanır.

2) Trafik içi korku ve panik benzeri duyguları yönetme uygulaması yapılır. Başlangıç olarak geri vites kullanımı, geriye gidiş algılaması, park etme tekniklerinin bir kaçının uygulamalı olarak gösterilmesi şeklinde devam eder. Dönüş kuralları dönüşlerde dikkat etmemiz gereken unsurlar, sinyal kullanımları, yokuşlarda duruş kalkış yapma geriye kaçırmadan kalkış yapabilme tekniği gibi konular işlenir.

3) Trafik kuralları, şerit, şerit izleme gibi durumlar anlatılır. Şeritler ve şerit izleme kuralları öğretilerek, sollama araç geçme, şerit değiştirme kuralları ve uygulamaları uygun şeritlerin seçimi gibi konulara işlenerek aracı şeritte tutabilme yöntemleri işlenir. Virajlar, viraj yaklaşımları, virajlarda aynaya bakış tekniği ve doğru algılanması, levhalar, trafik işaretleri, kurallara uyum sağlam gibi konular işlenerek ders tamamlanır.

4) Genel tekrar uygulanır. Bu ders çalışmasında, daha önceki temel eğitimlerdeki kazandıklarımızı sürücü adayının uygulaması, pratiğinin geliştirilmesi ve vara eksikleri gözlemlenerek tamamlanır, hatalarını düzeltilerek, doğru yaklaşımların öğretilmesi sağlanır. Kendi başına araç kullanması sağlanarak trafikte seyredilir. Uzun yol çalışmaları, e-5, tem otoyolu gibi güzergahlarda araç kullanmasına yönelik çalışmalar yapılarak ders tamamlanır.

5) Hava ve zemin şartlarına uygun sürüş teknikleri anlatılır. Hava şartlarına bağlı olarak zorlu koşullarda araç kullanma, ıslak zemin çalışmaları, hava karanlığındaki çetin koşullar, park etme çalışmalarının tekrarları yapılarak öğrencinin daha çok kullanacağı yollarda eğitim yapılarak adayın kullanacağı yollara alıştırılarak uygulamalar yapılarak dersler tamamlanır.